Od I do G: innowacja roku 2010

Już ponad 14% użytkowników Internetu w Polsce to użytkownicy korzystający z mobilnych łącz GSM, na razie podłączonych głównie do laptopów (Blue Conect, iPlus i inne), ale już wkrótce integracja urządzeń pójdzie dalej.

Swoboda 24h x 360⁰

Już ponad 14% użytkowników Internetu w Polsce to  użytkownicy korzystający z mobilnych łącz GSM, na razie podłączonych głównie do laptopów (Blue Conect, iPlus i inne), ale już wkrótce integracja urządzeń pójdzie dalej.

Fantazje fanów na temat czym może być Tabelet iphona. Źródło: blog.jjhelp.com

Fantazje fanów na temat czym może być Tablet iPhone’a. Źródło: blog.jjhelp.com

Wielu z nas odlicza dni do debiutu nowego komputera Apple – Tabletu. Szczęśliwie jestem użytkownikiem urządzenia typu tablet od 5 lat (Toshiba m200 i Lenovo X61), ale czekam na TEN Tablet. To, co pokazało Apple, wypuszczając na rynek iPhone’a i na nowo odkrywając telefon – zachęca do spekulacji, co takiego nowego przyniesie światu iTablet .

Dla mnie osobiście przesiadka z telefonu na iPhone’a była porównywalna z przesiadką z łącza dial-up przez modem na stałe łącze szerokopasmowe. Od tej chwili mam wszystko pod ręką, a w zasadzie w ręku. Wspaniale intuicyjny interfejs iPhone’a pozwolił mi na swobodne korzystanie z zasobów Internetu i pracę przy użyciu tego urządzenia w wymiarze wcześniej niespotykanym przez inne urządzenia mobilne.

Smartphone

Magia smartfonów (telefonów takich jak iPhone) polega na integracji wszystkiego w jednym pudełku – telefon, kompas, GPS, Internet, radio, aparat fotograficzny, poziomnica itd… i to wszystko na powierzchni 6cm x 12cm. Mój palec może kilkoma nieskomplikowanymi gestami zrobić setki wcześniej czasochłonnych zadań. Do tego platformy smartfonowe są otwarte na to, co zrobią developerzy, a więc można w nieskończoność wykorzystywać ich potencjał.
Engadget.com: Windows Mobile pokonany przez iPhone'a w USA
Nowe konstelacje funkcjonalności pozwalają odkrywać zupełnie nowe pokłady możliwych usług i serwisów wykorzystujących miejsce, czas i to, co smartfon „widzi”, „słyszy”, „mówi” i „czuje”. Trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość, ale już teraz widać jak można oderwać się jedynie od jednowymiarowego strumienia informacji, jakim jest tekst, video czy mowa.

Rzeczywistość rozszerzona

Hitem najbliższych lat będzie informacja nałożona na rzeczywisty obraz. To co smartfon  „odczuwa” (dotyczy to wszystkich jego „zmysłów”) będzie krzyżowane z informacją z Internetu. Już teraz smartfony mogą zaznaczyć na ekranie nazwy restauracji widziane przez kamerę, czy poszukać najtańszego produktu w Internecie po sfotografowaniu kodu paskowego, albo rozpoznać utwór słyszanej muzyki czy wstawić do książki adresowej informacje ze sfotografowanej wizytówki. Jest to dopiero czubek góry lodowej.

Rzeczywistość rozszerzona to już wielowarstwowa informacja wykorzystująca różne zmysły naszych pomocników – smartfonów i rozległą informacje sieciową.

Tsunami Google

Rewolucje rzeczywistości rozszerzonej nie byłaby możliwa bez przyjaciela i wroga wszystkich, jakim jest Google. Google z jednej strony staje się pamięcią świata, indeksując wszystko co się da, indeksując Internet, fotografując całe miasta, analizując zdjęcia satelitarne, skanując miliony książek. Ostatnio nawet skanuje nawet nasze zdjęcia. Pomaga zbierać i porządkować wszystko, co mu pod nos podejdzie.

Z drugiej strony wzorcowa strategia zarządzania innowacją daje temu kolosowi siłę rozpędu i ekspansji. Nie tonie jak Microsoft w zadufaniu w swoją nieomylność, tylko stale się rozwija.

W poprzednim roku Google bardzo pomógł Apple w zamieszaniu na rynku komórek. Za sprawą stworzenia nowego otwartego systemu dla smartfonów – Androida – pojawił się groźny konkurent dla Symbiana i dla Windows Mobile.

Kolejną innowacją jest próba zrewolucjonizowania przez Google e-maila – odkrycia go na nowo (ostatnio to modne) w postaci Google Wave.  Los Wave’a jest niepewny, projekt jest ciekawy, ale w fazie wczesnego rozwoju, czy przyjmie się na rynku – czas pokaże, może zabraknąć tego czegoś, co powoduje że klienci kochają produkt.

Chmura

Dziwne jest tylko to, że Google wymyśla nowy email, gdy dysponuje już Gmailem – najlepszym klientem pocztowym www, o największym zasięgu na świecie. Poza wyszukiwarkami Google daje użytkownikom dziesiątki narzędzi dostępnych z dowolnego miejsca 24h, przez różne narzędzia (komórki, komputery, telewizory).

Ponad 40% mojego czasu pracy poświęcam na pracę za pośrednictwem poczty, wyszukiwarki, edytorów dokumentów, nawigacji itp., itd. działających jako serwisy Google. Korzystam w tym czasie z różnych komputerów i telefonu, ale dane zawsze są te same. To jest właśnie zasługa chmury – czyli rozproszonej sieci serwerów, które są nośnikiem informacji i usług.

eIdentyfikacja

Skoro przenosimy naszą aktywność do sieci, to identyfikacja kto-jest-kto jest kluczem. Już teraz coraz więcej serwisów korzysta z możliwości logowania za pomocą popularnych kont Gmail lub  Facebook. Obie firmy walczą o prymat, bo ten, kto wygra, będzie zarządzał w przyszłości tożsamością ludzi. Zamiast tworzyć konto w nowoodwiedzonym serwisie, będziemy legitymować się naszą tożsamością w rozległych społecznościach internetowych.

Diigo.com umożliwia identyfikacje za pomocą kont popularnych Serwisów

Diigo.com umożliwia identyfikację za pomocą kont popularnych serwisów

W ten sposób społeczności internetowe stają się nośnikiem, na którym budowane są usługi i społeczności ich użytkowników.

eHandel

Ostatni rok przyniósł transformację platformy aukcyjnej Allegro w przestrzeń handlową, gdzie można znaleźć wszystko i przy pomocy kilku kliknięć kupić szukany produkt lub usługę od jednego z tysięcy drobnych sprzedawców. Każdy z nich walczy o dobre imię i ocenę, więc dba o  standard jakości tego typu usług bardziej niż anonimowy sprzedawca w sklepie w świecie realnym. Wiedza na temat rzetelności sprzedawców jest największą wartością w portfelu Allegro.  Za pewien czas ważnym graczem e-Identyfikacji staną się serwisy, które dysponują bazą miarodajnych wskaźników na temat rzetelności każdego z użytkowników jak Allegro.pl.

Płatność w Internecie, podobnie jak e-Identyfikacja, wymaga zaufania do instytucji, której powierzamy nasze dane (karta, konto, hasło). W Internecie  karta kredytowa zostanie wyparta przez płatność przez serwisy uwierzytelniające jak PayPal lub płatności online bezpośrednio w banku. Wówczas liczba instytucji, którym powierzamy nasze dane ogranicza się do banku lub do pośrednika płatności.

ePapier

Rok 2009 przyniósł wysyp urządzeń przypominających kształtem książkę z pamięcią i ekranem do czytania. Rewolucja się zaczęła. W ostatnich dniach 2009 ilość sprzedanych e-booków w Amazon.com przekroczyła ilość sprzedanych książek tradycyjnych. To jest zdecydowany przełom na rynku.

Lubimy książkę i papierowy wydruk: bo możemy wybrać w 100% miejsce gdzie czytamy (plaża, sofa, metro, itd.), oraz możemy z treścią obcować na wyciągnięcie ręki: wertując książkę w sposób intuicyjny docieramy w sekundę do dowolnego fragmentu. Interfejsy dotykowe i nowe technologie wyświetlania pozwalają na podobną bliskość i swobodę.

Poprzednia taka rewolucja nastąpiła, gdy zastąpiono tabliczki gliniane skórami i pergaminem. Wówczas też pewnie przez jakiś czas ceniono tabliczki gliniane za trwałość – nie rozkładały się jak skóry, gdy są niewłaściwie przechowywane no i może były bardziej dostępne (glina na bliskim wschodzie jest wszędzie w odróżnieniu do jagnięcych skór i pergaminu).

Podsumowując, kluczem do zmian w najbliższym czasie jest zmniejszenie dystansu do informacji oraz do urządzenia, które nam ją prezentuje, wyposażenie urządzeń, z którymi żyjemy na co dzień w większą liczbę ‘zmysłów’. Dzięki temu interakcja z nimi może być milsza i bliższa, bardziej naturalna i intuicyjna. Wtedy świat wszechobecnego Internetu stanie się naszym naturalnym, a nie wirtualnym otoczeniem ;-).

Jan Gorski, PLUM – Web Solutions

Plum – Web Solutions
Plum – Web Solutions
Rozumiemy potrzeby - realizujemy skuteczne rozwiązania. Każde rozwiązanie stworzone przez Plum opiera się na badaniach ekosystemu klienta - poszczególne elementy odpowiadają na konkretne zapotrzebowania, wszystkie razem wiążą się w organiczną całość.
Skontaktuj się z nami

Nie jesteśmy w tej chwili dostępni ale możesz wysłać nam informacje. Odezwiemy się do Ciebie.