E-administracja w dobie Web 3.0

Trendy obserwowane w Internecie mogą pomóc we wprowadzeniu w Polsce e-administracji. Dlaczego i w jaki sposób wyjaśniał Jan Gorski na XIV konferencji „Miasta w Internecie”.

W dniach 23-25 czerwca 2010 r. w Zakopanem odbyła się XIV już konferencja “Miasta w Internecie”.

Organizowane od 1997 roku spotkanie jest ogólnopolskim forum, na którym oceniana jest realizacja samorządowych inicjatyw na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz inwestycji w systemy teleinformatyczne w regionach, miastach i na wsi.

Jednym z prelegentów konferencji był Jan Gorski, założyciel firmy PLUM Web Solutions. W swej prezentacji przedstawił internetowe trendy trzeciej dekady (web 3.0), które mają bezpośrednie przełożenie na kształt i szanse rządowego projektu e-administracji.

Do podstawowych trendów Gorski zalicza:

  • coraz powszechniejsze otwieranie swoich zasobów przez instytucje publiczne i samorządy
  • społeczności horyzontalne jak Facebook – jako fundament budowania rozwiązań internetowych.
  • upowszechnianie się e-identyfikacji – możliwość identyfikowania użytkowników za pomocą ich identyfikatorów z innych miejsc
  • koniec ze stałym miejscem dla serwera i dla klienta – jedno i drugie jest w ciągłym ruchu

Więcej o konferencji www.konferencja2010.mwi.pl

Wobec powyższych trendów, każdy produkt internetowy ma większe szanse na powodzenie. Musi on jednak być intuicyjny, przynosić zysk wszystkim stronom, musi zachęcać do działania oraz wzbudzać zaufanie.

Jeśli te czynniki będzie spełniał projekt informatyzacji polskiej administracji, biorąc pod uwagę trendy internetowe, ma on dużą szansę na sukces.

Małgorzata Walendziewska

Plum – Web Solutions
Plum – Web Solutions
Rozumiemy potrzeby - realizujemy skuteczne rozwiązania. Każde rozwiązanie stworzone przez Plum opiera się na badaniach ekosystemu klienta - poszczególne elementy odpowiadają na konkretne zapotrzebowania, wszystkie razem wiążą się w organiczną całość.
Skontaktuj się z nami

Nie jesteśmy w tej chwili dostępni ale możesz wysłać nam informacje. Odezwiemy się do Ciebie.