Światowy dzień leworęcznych…

Jest nas 10%, więc nie przesadnie dużo i nie jest to przesadna niedogodność w życiu być mańkutem (leworęcznym).

Jest nas 10%, więc nie przesadnie dużo i nie jest to przesadna niedogodność w życiu być mańkutem (leworęcznym). Leworęczni uchodzą za trochę innych, ma to związek z dominacją półkul, ale generalnie być mańkutem to lekkie utrudnienie. Nieduże przeciwności mobilizują i rozwijają, więc cieszę się, że jestem mańkutem.
Jak byłem mały, to były czasy, gdy wielu nauczycieli czy przedszkolanek zupełnie nie rozumiało pojęcia leworęczności. Narzucało swoją wole, i zmuszało do korzystania z tej drugiej ręki, a to nie jest takie łatwe. Spróbuj sam: zagraj najpierw swoją dominującą ręką, a potem spróbuj tą drugą w grę zręcznościową:

Zapraszamy do gry. Zagraj lewą i prawą ręką - porównaj wyniki.

Zapraszamy do gry. Zagraj lewą i prawą ręką – porównaj wyniki.

Leworęczność to czasem przygody, są przedmioty dnia codziennego, które mają swoją orientację tylko dla praworęcznych. Próby korzystania z leworęcznych narzędzi zmuszają nas do korzystania w alternatywny sposób… Zgadnij jaka jest różnica w korzystaniu z obieraczki do marchwi, nożyczek? Co spotyka leworęcznych gdy dostaną kubek z nadrukiem…?

Większość (90% z czytelników) nie wie, że duża liczba cienkopisów zapycha się, gdy, pisząc, pchamy, a nie ciągniemy cienkopis po papierze. Dlatego w latach 90 byłem zachwycony, gdy w Londynie dotarłem do sklepu http://www.anythinglefthanded.co.uk/, gdzie mogłem kupić wieczne pióro, które ma stalówkę niezapychająca się papierem… Mimo to musiałem trzymać pióro w sposób taki, by przesuwając rękę w prawo nie zamazywać tego, co napisałem.

http://www.anythinglefthanded.co.uk/ gdzie mogłem kupić

http://www.anythinglefthanded.co.uk/ korkociąg z wszystko dla leworęcznych.

Projektantów gadgetów dla leworęcznych urzekła ta oboczność i zaczęli również projektować produkty absurdalne jak korkociągi skręcone w odwrotną stronę lub zegary działające w przeciwnym kierunku. Oczywiście, to jest żart, który niewiele nam usprawnia w życiu.

Śmieszne jest to, że w celu poprawności politycznej wśród udogodnień dla niepełnosprawnych w systemie Microsoft Windows jest opcja zamiany klawiszy myszki lewy na prawy. Jest to o tyle absurdalne, bo i tak obsługujemy myszkę jedną ręką i w ramach ręki możemy się nauczyć co robi, który klawisz.

http://www.anythinglefthanded.co.uk/ myszka dla leworęcznych.

http://www.anythinglefthanded.co.uk/ myszka dla leworęcznych.

Oczywiście fizycznie myszka może mieć wycięcie przeznaczone dla jednej lub drugiej ręki, ale chyba nikt nie korzysta z odwróconej klawiatury gdzie przycisk [Enter] znajdowałby się z prawej strony – ale na pewno istnieją w sklepie z gadgetami klawiatury YTREWQ zamiast QWERTY.

Czy odpowiednia strona ma znaczenie w projektowaniu serwisów internetowych?

Leworęczność nie ma większego wpływu na to czy np. menu powinno być z lewej czy z prawej strony.

Natomiast orientacja [lewy-prawy] w projektach graficznych ma duże znaczenie. Nie ma to związku z orientacją półkul a raczej z tym, że czytamy od lewa do prawa.

W krajach gdzie czyta się od prawa-do-lewa serwisy internetowe są zorientowane w drugą stronę.

W krajach, gdzie czyta się od prawa do lewa, serwisy internetowe są zorientowane w drugą stronę.

W krajach, gdzie czyta się od prawa do lewa, serwisy internetowe są zorientowane w drugą stronę. 

U nas orientacja jest taka, że czytamy od lewa do prawa. I tradycyjnie z lewej strony serwisu jest Podmiot nadawca (Logo marki), najważniejsze menu jest wzdłuż górnej krawędzi (czasem pionowe, ale to często powoduje komplikacje, bo nie widzimy jego części i mamy utrudniony wybór) od informacji najważniejszych do mniej ważnych.

Statystyki pokazują, że klikalność oraz aktywność oczu jest większa z prawej strony niż z lewej. Plamy czerwone - aktywnie obserwowane. Krzyżyki miejsca kliknięć.

Statystyki pokazują, że klikalność oraz aktywność oczu jest większa z prawej strony niż z lewej. Plamy czerwone – aktywnie obserwowane. Krzyżyki – miejsca kliknięć.

Statystyki pokazują, że klikalność oraz aktywność oczu jest większa z prawej strony niż z lewej.

W większości serwisów z prawej strony jest strefa odbiorcy (logowanie, rejestracja itp.).  Tak samo poniżej treść rozwija się z lewa do prawa od menu pomocniczego, przez treść artykułów do treści powiązanych.

Więc świat projektowania dla Internetu nie jest zupełnie symetryczny. Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich leworęcznych i tych, którzy nimi mogą zostać z wyboru…

Pytanie Dla zaawansowanych: Czym się różni duży nóż do mięsa dla leworęcznych i dla praworęcznych?

Jan Gorski

Źródło grafiki: sylvar, Flickr, CC BY 4.0

Jan Gorski
Jan Gorski
Projektant interakcji, analityk realizujący strategie komunikacji internetowej. W Plum – Web Solutions założyciel, właściciel i Prezes Zarządu. Prywatnie: Matematyk, fotograf, mąż Belgijki, ojciec czwórki dzieci, maratończyk.
Skontaktuj się z nami

Nie jesteśmy w tej chwili dostępni ale możesz wysłać nam informacje. Odezwiemy się do Ciebie.