Poznaj anatomię śliwki…

Z przyjemnością i dumą chciałbym poinformować, iż przeżywamy dzisiaj 5-tą rocznicę powstania PLUM – Web Solutions. PLUM w założeniach powstawał jako spółka impulsywnie-kreatywnego artysty Wojciecha Kowalskiego i analitycznie-kreatywnego matematyka Jana Gorskiego.

Dlaczego matematyk w internecie?

Męczyła mnie hermetyczność dziedziny matematyki, którą się zajmowałem jako doktorant. Tymczasem, projektując rozwiązania internetowe, mogłem wykorzystać zarówno kreatywność, którą rozwijałem, często fotografując, jak i podejście analityczne. WWW poznałem w roku 1994 – kilka miesięcy po światowej premierze. Wówczas zaczynało się oglądać Internet od stron CERN.  Gdy PLUM powstawał, od roku prowadziłem już zajęcia na prywatnej uczelni poświęcone Prowadzeniu Projektów Internetowych.
Na zajęciach przedstawiałem kwestie prowadzenia projektów internetowych z wielu perspektyw. W 2004 nikt prawie nie mówił o usability (użyteczności – ergonomii), accesiblity (dostępności dla niepełnosprawnych), strony miały wyglądać, ale już niekoniecznie działać wygodnie, o znajdywaniu ich w Google myśleli tylko nieliczni. Poza nauką (w ramach projektu) studenci robili serwisy dla organizacji pozarządowych.

Dialog matematyka z artystą…

Ustalenia dotyczące nazwy innowacyjnego przedsięwzięcia zaczęły się od burzy mózgów artysty i matematyka. Przy lampce wina rozpoczęło się wypisywanie wielu nazw, od prześmiewczych Jasieksów i WojtPoli, poprzez inne BeBrighty. Wybieraliśmy bardzo analitycznie, skreślając w kolejnych rundach co głupsze propozycje. Na szczęście po kilku dniach przyszedł do mnie Wojciech z kartką z odręcznie narysowanymi logotypami i trzema nazwami, które mu się pojawiły w akcie kreacji…

Potem dalsze ustalenia, już bardziej analityczne z biznesplanem i excelami. Doprowadziły one do tego, że dalej działałem już w pojedynkę. W spadku po pierwszych wspólnych pracach pozostał jednak świetny projekt logotypu i nazwa autorstwa Wojtka Kowalskiego www.newlogo.pl.

Od tego czasu dbam o to, by to, co narysuje kreatywny  grafik, dopuszczało swobodę działania na tyle, ile to jest możliwe. W prostych projektach to grafik wyznacza styl i układ strony głównej – spec od ergonomii jest jedynie recenzentem.

Ponętna forma, bogata treść i solidne jądro.

Ostateczna decyzja co do nazwy zapadła po zrozumieniu, że śliwka charakteryzuje główne cnoty dobrego serwisu WWW. W PLUM dbamy o to by, pierwszy kontakt internauty z naszymi produkcjami łączył się z miłym przeżyciem estetycznym, a dalsza interakcja łączyła się z bogatym doświadczeniem. Jądrem naszych projektów jest prosty i stabilny szkielet dobrej architektury i solidnej technologii.

Jan Gorski

Źródło grafiki:  geishaboy500, Flickr, CC BY 4.0

Plum – Web Solutions
Plum – Web Solutions
Rozumiemy potrzeby - realizujemy skuteczne rozwiązania. Każde rozwiązanie stworzone przez Plum opiera się na badaniach ekosystemu klienta - poszczególne elementy odpowiadają na konkretne zapotrzebowania, wszystkie razem wiążą się w organiczną całość.
Skontaktuj się z nami

Nie jesteśmy w tej chwili dostępni ale możesz wysłać nam informacje. Odezwiemy się do Ciebie.