Sirma – konferencja e-administracji

Genialność pomysłu na Facebook polega na tym, że jest to platforma otwarta na połączenie z innymi serwisami i dzięki temu interakcja może się odbywać wielopoziomowo.

We wrześniu w Warszawie odbyła się konferencja „Innowacyjne e-usługi administracji”, na której opowiedziałem o tym, że bez dobrego interfejsu i dbałości o interakcje z użytkownikiem e-usługi publiczne nie będą działały.

Zaproszonej grupie przedstawicieli samorządów głównie mazowieckich gmin i powiatów pokazywałem, że usablity nie polega na słuchaniu tego, co by dodali użytkownicy.

Usablity (użyteczność/ergonomia) jest to już dojrzała dziedzina ze swoją metodologią badania i zespołem zasad i reguł. Bez dobrej interakcji z użytkownikiem serwisy samorządowe nie mają szans.

Pod koniec prelekcji wspomniałem o idei rodem z Danii – potwierdzania tożsamości użytkowników e-administracji za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jest to elegancki i budzący zaufanie sposób na wprowadzenie 10 milionów użytkowników do systemu e-administracji.

Odmienne rozwiązanie proponowaneprzez rząd raczej się nie przyjmie. Spowoduje to, że zamiast administracji będziemy mieli administracyjkę. Polecam przyjrzeć się planszom prezentującym, jak takie uwierzytelnianie może wyglądać.

Bardzo dziękuje za zaproszenie na konferencje w ramach projektu Sirma-Plus i zachęcam do innych szkoleń i konferencji organizowanych w ramach tego projektu.

Jan Gorski

Skontaktuj się z nami

Nie jesteśmy w tej chwili dostępni ale możesz wysłać nam informacje. Odezwiemy się do Ciebie.