Właśnie mija 20. rocznica pojawienia się pierwszej strony WWW. Dokładnie 30 kwietnia 1993 roku w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN została uruchomiona pierwsza strona internetowa.
Z tej okazji CERN uruchomił ponownie pierwszą stronę WWW. Można ją zobaczyć pod adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html
Początki w CERN
Podstawy technologii WWW zostały stworzone w CERN w 1989 r. przez Tima Bernersa-Lee w celu ułatwienia komunikacji między ośrodkami naukowymi. Celem projektu „World Wide Web” było zbieranie zasobów ludzkiej wiedzy i umożliwienie naukowcom w odległych miejscach dzielenie się swoimi pomysłami oraz wsparcie współpracy między nimi. W przypadku, gdy dwa projekty tworzone były niezależnie od siebie, WWW pozwalała skoordynować pracę, dzięki czemu obie prace stawały się jednym spójnym dziełem.
W momencie prezentacji specyfikacji WWW na świecie były już dostępne inne systemy wymiany informacji za pośrednictwem Internetu, jednak dopiero w momencie, gdy udostępniono darmowo nową technologię, wzbudziła ona powszechne zainteresowanie.
Jednak do końca 1993 roku powstało nieco ponad 500 serwerów WWW. Ludzie komunikowali się głównie za pomocą poczty e-mail, a pliki przesyłali sobie bezpośrednio. WWW zyskało na popularności w momencie, gdy udostępniona została pierwsza z prawdziwego zdarzenia przeglądarka internetowa. Na przełomie 1993-1994 pojawił się Mosaic, później znany jako Netscape Navigator, a od którego dziś wywodzi się Firefox. To wydarzenie spowodowało masowe powstawanie serwerów i umieszczanie na nich informacji.
Każdy ma swoją historię
Każdy w PLUM ma swoją własną historię ostatnich 20 lat stron WWW i samego Internetu. Z łezką w oku wspominamy początki IRC w Polsce, działającego jeszcze pod systemem DOS i tylko w trybie tekstowym. Prezes PLUM, Jan Gorski, pamięta pojawienie się pierwszej przeglądarki Mosiac, protoplasty dzisiejszego Firefoxa i długie rozmowy przez Skype ze swoją przyszłą żoną Belgijką. Rafał, Project Manager w PLUM wspomina realizację swoich pierwszych aplikacji webowych na mocno niedopracowanych jeszcze technologiach, korzystanie z tekstowych narzędzi FTP, klientów e-mail i innych prymitywnych rozwiązań. Wielu z nas pamięta czasy Windows95, który dostarczał już całkiem sporo narzędzi wykorzystujących Internet, ale wiemy, jak niedopracowany był to jeszcze system.
Nikt wtedy nawet nie myślał o Google, a jedynymi sensownymi wyszukiwarkami były Yahoo i Altavista. Rewolucja wprowadzona przez Google zaczęła się dopiero jakiś czas później.
Łącza internetowe, jakie mieliśmy wówczas w domach, to w większości łącza modemowe Telekomunikacji Polskiej z maksymalnym transferem około 3KB/s ☺. „Pamiętam, jak liczyłem minuty, korzystając z połączenia modemowego w domu, dzwoniąc na numer 0202122” – wspomina Rafał.
Przełomowe daty
- 1993 – Jak podaje CERN, w 1993 roku WWW był odpowiedzialny jedynie za 1 proc. ruchu w Internecie. Dziś z kolei istnieje 630 mln stron internetowych, a codziennie odwiedza je ponad 2 miliardy Internautów.
- 1995-1997 – W 1995 roku pojawiają się takie serwisy jak eBay i Amazon. Kolejnym przełomowym rokiem dla stron internetowych był rok 1997, kiedy to na rynku pojawiły się dwa nowe języki programowania. Były to PHP i JavaScript, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie Internetu i stron WWW. Bez nich nie byłoby społeczności internetowych, Google czy handlu internetowego. Nie moglibyśmy robić przelewów internetowych czy kupować towarów w e-sklepach.
- 1998 – Rok później mogliśmy cieszyć się wyszukiwarką Google (która dwa lata później posiadała w indeksie ponad 1 miliard pozycji) i pierwszym mobilnym telefonem z dostępem do stron Internetowych.
- 2001 – Powstaje Wikipedia, encyklopedia on-line, którą może redagować każdy za pośrednictwem strony WWW, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.
- 2003-2004 – To lata, w których zaczęła się rewolucja mediów społecznościowych. To właśnie w 2003 roku powstały takie serwisy jak MySpace czy LinkedIn, a rok później Facebook, który dzisiaj z miliardową liczbą użytkowników stał się niekwestionowanym liderem społeczności internetowych.
- 2005 – Powstaje YouTube i zmienia się nasze podejście do rozpowszechniania własnych filmów wideo.
- 2007 – Premiera iPhone’a firmy Apple i początek rewolucji mobilnej. Strony internetowe masowo zaczynają być przeglądane na telefonach zwanych smartphone’ami.
- 2008 – Rok premiery DropBoxa i przechowywania dokumentów w chmurze. Za pośrednictwem strony www dostajemy dostęp do swoich plików z każdego miejsca na świecie.
- 2013 – Dzisiaj nie wyobrażamy sobie Internetu bez stron WWW i choć Internet jest pojęciem szerszym, wiele osób na świecie utożsamia go z WWW. Przez ostatnie 20 lat strony internetowe ewoluowały, stając się skomplikowanymi aplikacjami, które ułatwiają nam pracę, poszukiwanie informacji, komunikację z innymi ludźmi czy zwykłą rozrywkę. Jak będzie wyglądał Internet za 20 lat i czy jeszcze będziemy używać stron WWW? Wszystko wskazuje że tak, ale globalna sieć zmienia się tak szybko, że trudno dzisiaj na sto procent przewidywać, jak będzie wyglądała przyszłość.