Jak założyć sklep internetowy?

Jeśli jesteś już przedsiębiorcą i korzystasz z tradycyjnych kanałów sprzedaży lub masz pomysł na biznes on-line i chcesz założyć sklep internetowy, masz do wyboru kilka możliwości.

Polski e-commerce.

Polacy coraz częściej wybierają zakupy w Internecie, rezygnując z tradycyjnych sklepów. Zakupy przez Internet są tańsze, oszczędzają nie tylko nasze pieniądze, ale także czas, mamy natychmiastowy dostęp do opinii innych użytkowników o szukanym produkcie i sami tę opinię po zakupie możemy wystawić.

Wg badań przeprowadzonych przez PayU, Polacy najczęściej kupują w Internecie gry, elektronikę, książki oraz film i muzykę. To około 50% całej sprzedaży tych towarów na rynku. Mniejszym zainteresowaniem cieszy się odzież, sprzęt RTV i AGD oraz telefony komórkowe. W tradycyjny sposób nadal kupujemy: żywność, artykuły ogrodnicze oraz meble.

bc1a
Sklep BlackCaviar

Wiele osób ma wątpliwości co do uczciwości sprzedawców i bezpieczeństwa transakcji internetowych. Jednak z roku na rok nasze zaufanie do zakupów on-line rośnie. Najczęściej wybieraną formą zapłaty za zakupiony towar są płatności elektroniczne oraz przelewy internetowe. Rzadziej wybieramy pobranie czy płatność za towar w fizycznym sklepie sprzedawcy.

Twoja firma i twój sklep internetowy

Jeśli jesteś już przedsiębiorcą i korzystasz z tradycyjnych kanałów sprzedaży lub masz pomysł na biznes on-line i chcesz założyć sklep internetowy masz do wybory kilka możliwości.

Sklep jako usługa (model SaaS) – mała elastyczność

Sklep jako usługa to narzędzie, gdzie aplikacja sklepu jest przechowywana i udostępniana przez producenta użytkownikom. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania sklepu. Model SaaS przerzuca obowiązki aktualizacji oprogramowania czy pomocy technicznej na dostawcę usługi. W efekcie oddajemy kontrolę nad oprogramowaniem i obowiązek zapewnienia jego ciągłości działania dostawcy.

Istotą biznesową takiego rozwiązania jest to, że użytkownik kupuje działające rozwiązanie o określonej funkcjonalności bez konieczności wchodzenia w zagadnienia związane z infrastrukturą informatyczną oraz zapleczem technicznym za cenę miesięcznego lub rocznego abonamentu.

Najczęściej umowa z operatorem zawierana jest na zasadach licencji, przez co nie mamy praw autorskich do sklepu i w przypadku kiedy operator wycofa się z rynku, tracimy cały sklep. Takie rozwiązanie daje nam możliwość konfiguracji sklepu w ograniczonym zakresie, bez możliwości wprowadzania gruntownych zmian w aplikacji, bardzo często jesteśmy skazani na z góry określoną linię rozwoju. Wielu dostawców daje możliwość wyboru z szablonu lub stworzenia indywidualnej szaty graficznej za dodatkową opłatą.

Rozwiązania dedykowane – pełna elastyczność i możliwość dostosowania

Rozwiązania dedykowane można podzielić na dwie ścieżki.

Jedną z nich jest tworzenie aplikacji sklepowej od początku, to znaczy stworzonej od podstaw przez zespół projektowy według z góry określonych parametrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć sklep „szyty na miarę”, spełniający całkowicie nasze wymagania biznesowe i jesteśmy jego stuprocentowym właścicielem.

Drugą ścieżką rozwiązania dedykowanego jest skorzystanie z gotowego oprogramowania. Na rynku dostępne są systemy płatne oraz dystrybuowane na wolnej licencji (Open Source). Takie rozwiązanie w bezpłatnej opcji nie zawsze jest zgodne z naszym modelem biznesowym, jednak jest dużo tańsze od budowania sklepu od samego początku oraz skraca czas samej produkcji. Korzystając z wolnego oprogramowania, zespół projektowy nie zaczyna od zera, tylko rozbudowuje, zgodnie z wymagania klienta, istniejący już szkielet programu. Nie wiążemy się dzięki temu z jedną firmą, która „zna kod” i w przyszłości możemy zlecić rozbudowę innemu zespołowi.

Co wybrać?

Oba modele (usługa i rozwiązanie dedykowane) mają swoje dobre strony. Sklep jako usługa jest opcją najtańszą z opisanych, jeśli jednak zależy nam na niezależności i pełnej kontroli nad przyszłą funkcjonalnością sklepu, to nie jest to wybór właściwy.

Rozwiązania dedykowane dają nam pełną kontrolę nad tym, co zamawiamy i czego oczekujemy od aplikacji. Kiedy realizowaliśmy projekt sklepu blackcaviar.pl, szukaliśmy najlepszego rozwiązania.  Od razu odrzuciliśmy model sklepu jako usługi. Pod uwagę wzięliśmy dwa rozwiązania. Pierwszym z nich było stworzenie sklepu od samego początku, co dałoby klientowi pełną kontrolę nad funkcjonalnością zaplecza, jednak wiązałoby się z dużymi kosztami, wydłużeniem prac nad projektem i naraziło sklep na luki bezpieczeństwa. Wybraliśmy drugą możliwość, czyli sklep oparty na wolnej licencji Magento, dzięki temu zmniejszyliśmy koszty wdrożenia, daliśmy klientowi dostęp do najnowszych aktualizacji zwiększających bezpieczeństwo i nie uzależniliśmy go od jednego zespołu projektowego. W efekcie otrzymaliśmy produkt wysokiej jakości, prosty w nawigacji i ładny sklep w pełni realizujący potrzeby biznesowe klienta.

magento_edit_footer_1
Panel Admin Magento

Niektóre rozwiązania Open Source:

  • Magento – jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce
  • Woocommerce – dodatego do WordPress
  • WirtueMart – dodatek do Joomla
  • OS-commerce

Jak odnieść sukces w handlu internetowym?

Idealnego rozwiązania na osiągnięcie sukcesu w handlu tradycyjnym jak i internetowym nie ma. Jest jednak wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę:

Grupa docelowa

Często bagatelizowany czynnik, jednak dzięki niemu możemy dokładnie zidentyfikować przyszłego klienta sklepu, jego potrzeby, wymagania i zachowania.

Oferta

Oferta musi być atrakcyjna dla klienta, produkty muszą zawierać dokładne opisy i dobrej jakości zdjęcia. Sama kategoryzacja oferty musi być przejrzysta i zrozumiała dla zwykłego użytkownika.

Wygląd

Proces tworzenia sklepu zgodnie z zasadami użyteczności może w przyszłości ułatwić użytkownikom poruszanie się po sklepie i zachęcić do kolejnych zakupów. Wygląd, architektura informacji, nawigacji czy rozmieszczenie modułów to ważny czynnik sukcesu sklepu.

Integracja z zewnętrznymi serwisami

  • Logowanie – Integracja procesu logowania (np. logowanie przez konto Facebook czy Allegro).
  • Porównywarki cen – Dzięki prównywarkom docieramy do większej ilości potencjalnych klientów.
  • Społeczności – Integracja z portalami społecznościowymi może zwiększyć zasięg naszej oferty.
  • Płatności elektroniczne – Ułatwiają użytkownikom dokonywanie zakupów. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie sklep bez tej funkcji.
  • Integracja z Allegro – Allegro to ogromny serwis sprzedaży internetowej. Możemy przyciągnąć użytkowników, integrując naszą ofertę z portalem Allegro, dzięki temu część oferty będziemy mogli automatycznie wystawiać w portalu.

Transparentność

Poza opisami i dokładnymi zdjęciami produktów sklep powinien mieć jasno sprecyzowany regulamin i politykę prywatności. Należy podać dokładne dane właściciela sklepu, kontakt mailowy i telefoniczny do obsługi i działu reklamacji. Koszty przesyłki i zasady odbioru osobistego powinny być dokładnie opisane i umieszczone w widocznym miejscu.

Podsumowanie

Jeżeli zależy nam na sukcesie, potrzebujemy dobrego i dochodowego sklepu, powinniśmy zlecić przygotowanie projektu doświadczonemu zespołowi projektantów, grafików i programistów. Którzy nie tylko skupią się na samej funkcjonalności i wyglądzie sklepu, ale także stworzą strategię jego przyszłego rozwoju i działań marketingowych.

Plum – Web Solutions
Plum – Web Solutions
Rozumiemy potrzeby - realizujemy skuteczne rozwiązania. Każde rozwiązanie stworzone przez Plum opiera się na badaniach ekosystemu klienta - poszczególne elementy odpowiadają na konkretne zapotrzebowania, wszystkie razem wiążą się w organiczną całość.
Skontaktuj się z nami

Nie jesteśmy w tej chwili dostępni ale możesz wysłać nam informacje. Odezwiemy się do Ciebie.